העיר לפקוסיה (שעדיין ידועה בתור דרום ניקוסיה על ידי המקומיים) היא ללא ספק היישוב הגדול ביותר בקפריסין, אם כי בסטנדרטים בינלאומיים היא עדיין די קטנה, עם אוכלוסייה כוללת, בחלקה בשליטת הממשלה, של 246,400. עד 1974 ניקוסיה הייתה בירת האי המאוחד; כעת המחצית הדרומית, לפקוסיה, מהווה את בירת הרפובליקה בעוד שהמחצית הצפונית, הידועה בשם לפקושה, היא בירת TRNC הכבושה בטורקיה, עצמית-כשנפלה חומת ברלין, הפכה ניקוסיה לבירה המחולקת האחרונה בעולם.

מקומות מצוינים לבקר באזור זה של קפריסין
מרכז פוליטי וכלכלי, לא רק עבור הרפובליקה ומזרח הים התיכון, אלא בכל המזרח התיכון, לפקוסיה תלויה פחות בתיירות מאשר בכל מקום אחר באי. עם זאת, יש עדיין הרבה מה לראות ולעשות במחצית העיר הדרומית, הנשלטת על ידי הרפובליקה, כמו גם במחצית הצפונית שבשליטת טורקיה. בתוך אוסר החומות הוונציאניות של העיר העתיקה הן מצוין מוזיאון קפריסין andthe מוזיאון העיר Leventis , כמו גם את המגדל Shacolas המציע נופים שאין שני לו מהצפון. תוכלו למצוא גם כמה מהמסעדות הטובות ביותר בקפריסין ואת הקניות המתוחכמות ביותר שלה. יש גם אתרים מעניינים רבים בחלקים החדשים יותר של העיר ומחוצה לה – במיוחדהמשטרה ואת שיטת המטבע מוזיאון ים ואת מרכז יד קפריסין בפרברים, והעיר העתיקה של Tamassos , נסיעה קצרה דרומה.

בעוד שהבירה נותרה מפוצלת, פתיחת מחסומים בין הרפובליקה לצפון הכבוש ( הרחוב לדרה הנגיש ביותר מאפשרת לך לטעום שתי תרבויות ביום אחד. החלוקה עדיין "בפנייך", במיוחד באזורים הנטושים של אזור המאגר, ומסע בין דרום לצפון מציע לך תובנה אמיתית של בעיית קפריסין.

היסטוריה קצרה
על פי מקורו בעיירה קטנה (לדרה) שהוקמה על ידי לפקונס, בנו של תלמי הראשון בשנת 300 לפני הספירה, גדלה ניקוסיה באופן משמעותי תחת הביזנטים. מיקומו הפנימי, המוגן על ידי שתי רכסי ההרים העיקריים של האי, שמר עליו מפני התקפות מהים, ומיקומו טוב עבור הממשל הפוליטי והדתי של המדינה. הלוסיניאנים ביצרו את העיר ותחתם חוותה ניקוסיה " תור זהב " שבמהלכו נבנו ארמונות, כנסיות ומנזרים רבים. זה הותיר מורשת מרשימה, אם לא מעורפלת, של שרידים צלבניים גותיים. אולם שגשוג לוסיניאן הסתיים בשורה של התקפות – על ידי הגנואים בשנת 1372 והממלוכים בשנת 1426, ולבסוף, לאחר הוונציאניםהשליכו בחיפזון את החומות המסיביות שאתה רואה כיום, על ידי העות'מאנים שפטרו את העיר בשנת 1570. לאחר מכן באה תקופה של שלוש מאות שנים, למרות שהאוכלוסייה הייתה במצב כלכלי טוב יותר משהיו תחת הוונציאנים, העיר התיישבה סוג של חוסר שקט שקט, רצוף התקפי אלימות קיצונית – בשנת 1764 התפרעויות טורקיות נגד השלטון מקונסטנטינופול למותו של מושל שנוא במיוחד; בשנת 1821 הרשויות פינו להורג המוני של אזרחים יוונים מובילים כדי להרתיע את התמיכה במלחמת העצמאות היוונית.

בשנת 1870 השתלטו הבריטים על האי והמשיכו עם לפקוסיה כבירה. במהלך משמרתם פרצה העיר סופית מהתחומים הוונציאנים, במיוחד לאחר מלחמת העולם השנייה, כאשר משרדים מנהליים קולוניאליים זזו מחוץ לחומות. במהלך המאבק לעצמאות, הגימנסיה הפאנצפרינית בעיר הייתה מוקד של מעורבות ואהדה של EOKA בקרב מורים ותלמידים. בעוד שהמאבק נגד הבריטים הלך והתעצם, אלימות בין -קהילתית נבנתה עד כדי כך שעוד לפני הפלישה הטורקית של 1974, החלוקה הלכה למעשההיה בפתח, כאשר צפון העיר הפכה בעיקר לטורקית, הדרום בעיקר ליווני. בשנת 1963 הבריטים התכופפו בפני הבלתי נמנע והפכו את האוגדה לרשמית – קו (בעיפרון ירוק, ומכאן השם) שורטט על מפת העיר, ומחלק אותה לאזורים יוונים וטורקים. הפלישה לשנת 1974 פשוט אישרה את החלוקה וגרמה לזרם פליטים מהצפון. כתוצאה מכך, חלה התפתחות נרחבת של השטח מחוץ לחומות לאירוח קפריסאים יוונים עקורים.

במהלך השנים ניסו יוזמות מעשיות שונות להתמודד עם העובדה שהעיר מחולקת לשניים. בשנת 1979 תוכננה תוכנית ביוב משותפת, ואחריה בשנות השמונים תוכנית המתאר לפקוסיה , המקודמת על ידי האו"ם והאיחוד האירופי, במסגרתה החלו מתכננים משני הצדדים לשתף פעולה בדברים כגון שיפוץ מבנים לאורך הקו הירוק ו רחובות להולכי רגל במרכז העיר. הרבה מזה מבוסס על ההנחה של איחוד העיר בסופו של דבר ; ופתיחת מעבר רחוב לדרה בשנת 2008 עברה לפחות דרך מסוימת להשגת זאת.

מסביב לפקוסיה
יש הרבה מה לראות סביב לפקוסיה , וזו תהיה טעות להתרכז אך ורק בבירה. רוב אזורי ההר והיער הפרועים יותר של המחוז נחשבים לחלק מהרי הטרודוס , אך ישנן גם כמה אתרים שווים מעבר לאחוזי התעשייה והפרברים התעשייתיים (לכאורה אינסופיים) מדרום וממערב. האזורים ממזרח ומצפון לפקוסיה, כמובן, שוכנים באזור שבשליטת טורקיה, אם כי כעת ניתן להגיע אליהם בקלות.

פוליטיקו וטמאסוס העתיקה
על אותה כביש (E903) כמו קאטו דפטרה אך 7 ק"מ דרומה יותר נמצא הכפר המודרני הגדול POLITIKO הניצב באתר העיר-עתיקה של טאמאסוס . אזכור של "טמסיס" באודיסאה של הומרוסנחשב להתייחס אליה, ומקורות אחרים מצביעים על עיר גדולה ומשגשגת שעושרה התבסס כמעט כולו על ייצור נחושת. חקר טמאסוס הוא עבודה שנמשכת מאוד, כאשר חפירות גרמניות במהלך שנות השבעים חשפו מקדש המוקדש לאפרודיטה ליד שרידי ייצור נחושת מוקדם. ממצאים מהאזור כוללים את "ראש צ'אטוורת '" – ראש ארד של אפולו, שנרכש על ידי הדוכס מדבונשייר (ונקרא על שם מגוריו) ועכשיו במוזיאון הבריטי – וקבוצה של שישה פסלי גיר גדולים של ספינקסים ואריות כעת. מוצג במוזיאון קפריסין.

האטרקציה הכוכבית של שרידי טמאסוס היא זוג הקברים המלכותיים שלו, מהמאה השישית לפני הספירה ונחפרו לראשונה לקראת סוף המאה התשע עשרה, הניצבות בקצה הצפון מזרחי של פוליטיקו, מדרגות הכניסה שלהן מוגנות על ידי מבני ריצוף עץ ואריחים. כשהם ירדו במדרגות ודרך דלתות פרספקס המודרניות, פשטות עיצוב חדרי הקבר ואיכות העבודות נותנות להם את התחושה של פנים הפירמידות המצריות. המינימליזם הזה מטעה מעט-לקברים היו ללא ספק ערימות גדולות של פסלונים, זהב ושאר סחורות, שנצבצו זמן רב על ידי שודדי קברים (באחד הקברים יש חור שנראה עדיין בגג). שימו לב גם לגילוף המיומן של האבן כדי לדמות עץ. האתר עצמו נמצא על קרקע מוגבהת שנותנת נופים של שדות, צפצפות, ברושים וכרמים של האזורים שמסביב.

מזרח לפקוסיה
בצד המזרחי של לפקוסיה יש מספר אתרים, החל ממסגד העומריה והעימאות מהתקופה העות'מאנית ועד בית מפואר Hadjigeorgakis Kornesios . מזרחה יותר נמצאות מספר אטרקציות המפתחות לזהות הקפריסאית היוונית, המרוכזות בארמון הארכיבישוף . ממשיכים מזרחה אתם מגיעים לחומות הוונציאניות המרשימות ומעוזות המשלבות כמה בניינים שפועלים בימים אלה כולל הדואר, הספרייה הציבורית ובית העירייה, לפני שאתם מגיעים לאנדרטת החירות המפוארתבמעוז קראפה. האזורים המצויים בקירות מכילים תערובת של גינות ציבוריות, מגרשי משחקים וחניון הטוב ביותר (בין מעוזות ד'אווילה לקונסטנסה) לגישה למרכז העיר. ממש מחוץ למבצר קונסטנץ נמצא אוסף המדינה לאמנות עכשווית .

ארמון הארכיבישוף
חמש דקות הליכה מצפון לאחוזה Hadjigeorgakis Kornesios ניצב קומפלקס מפואר למדי של בניינים שבמרכזו ארמון הארכיבישוף, מעונו הרשמי ומשרדיו של הארכיבישוף, ונסגר למבקרים. הוא נבנה בתחילת שנות השישים כדי לחגוג את העצמאות, ונבנה מחדש בשנות השמונים לאחר ההרס הווירטואלי במהלך ההפיכה של ניקוס שמשון בשנת 1974, הוא משדר תחושת מרווח שחסרה בחלק גדול משאר חלקי העיר. עד 2008 עמד לפני הארמון פסל ענק של הארכיבישוף מקריוס השלישי, אך הוא הועבר (אולי כתוצאה מהערות שליליות על הכשרון האמנותי שלו, או כניסיון לאותת נכונות לשקול פיוס) וכעת צופה על החניון בשעה קברו של מקריוס. שני החזהשנותרו מול הארמון הם של הארכיבישופים קיפריאנוס וסופרוניוס – הראשון הוצא להורג, יחד עם למעלה מארבע מאות קפריסאים יוונים בולטים, על ידי הטורקים בשנת 1821; האחרון היה בתפקיד כאשר הבריטים השתלטו על האי, והיו הראשונים שהביעו את הדרישה לאנוזיס (איחוד) עם יוון.

קתדרלת אגיוס יואניס
בתוך מתחם ארמון הארכיבישוף נמצאת כנסיית אגיוס יואניס , המשמשת כקתדרלה של העיר . בהיקפו ובפשטותו נראה שהוא מבייש את הארכיטקטורה הפזרנית של הארמון עצמו. הוא נבנה בשנת 1662 באתר של מנזר בנדיקטיני קודם לוסיניאן, אך למעשה לא הועלה למעמד הקתדרלה עד לשנת 1720. חלל הפנים מרהיב כמו שהחיצוני שלו צנוע, ומתגאה בסט ציורי קיר מקורי (כולל אחד מקבר סנט ברנאס ב סלמיס), איקונוסטזיס מעוטר ועלי זהב מעוטר וארבעה אייקונים גדולים , כולם מהמאה השמונה עשרה. הקתדרלה מכילה את כס המלוכה שעליו מוכתר הארכיבישוף, יחד עם מקומות ישיבה לנשיא ולשגריר יוון לשימוש באירועים ממלכתיים.

מרכז התרבות הארכיבישוף מקריוס השלישי
באגף הצפון מערבי של הארמון נמצא מרכז התרבות הארכיבישוף מקריוס השלישי , שמלבד ספרייה ובית ספר למוזיקה בכנסייה, שוכן המוזיאון הביזנטי המרשים והגלריה לאמנות . זה מכיל את אוסף הסמלים הגדול ביותר בקפריסין (השני בגודלו בעולם), וכולל, באגף נפרד, את פסיפסי הקנאקריה המפורסמים , שנגנבו לשמצה מהכנסייה פנאגיה קנאריה שבצפון קפריסין בסוף שנות השבעים. הצבע החיה, אם כי מעט מחוספס בביצוע, תחושת הפרספקטיבה המעוותת מדי פעם מוסברת על ידי העובדה שבמקור הם הותקנו על האפסיס המעוקל של הכנסייה, בעוד שכאן הם רכובים שטוחים. במקומות אחרים במוזיאון 150 אייקונים ושפע ציורי קיר מכל קפריסין ומחוצה לה.

הדרגומן הגדול
Hadjigeorgakis Kornesios היה הדרגומן הגדול של קפריסין משנת 1779 עד 1804. למרות שהמילה " dragoman " פירושה בפשטות "מתורגמן או מדריך", דרגומן הגדול ניחן בחוזק פוליטי ניכר, והיה החוליה העיקרית בין נתינים יוונים אורתודוקסים לרשויות העות'מאניות . אחת האחריות העיקריות הייתה גביית מסים . על ידי השחתת החתך שלו, היותו פטור ממס באופן אישי וצבר אחוזות גדולות, הפך קורנסיוס לאיש העשיר ביותר באי. אך הופעתו הגיעה בשנת 1804 כאשר מרד נגד השלטונות דחף אותו ואת משפחתו לבקש מקלטבקונסטנטינופול. משם, הוא ארגן כוחות כדי להדוף את המרד. כשחזר לאי, השטויות פוליטיות נוספות הובילו לנפילתו. הוא הוזעק בחזרה לקונסטנטינופול, הורשע באשמת מעילה ומנהל לא תקין, וערף את ראשו .

רחוב לדרה ומסביב
בין החומות, אזור התיירות העיקרי של דרום לפקוסיה שוכן בין רחוב לדרה (הידוע גם בשם לידרס), העובר צפונה מבסטיון ד'אווילה עד למחסום לצפון קפריסין (ראו המדור ביקור בצפון מדרום לפקוסיה) לבין איישילו אשר מקביל לזה מזרחה. חלק גדול מהאזור הזה הוא להולכי רגל, וכולל את הרובע המסורתי Laiki Geitonia התיירותי , מוזיאון לבנטיס , מגדל שאקולה , שבתוכו נמצא מוזיאון ומצפה הכוכבים לדרה, קרן התרבות והמוזיאון של בנק קפריסין , וכנסיית פנרומני . ממש ממזרח לאיישילו נמצא המוזיאון הדואר והפילאטלי של קפריסין .

מוזיאון הדואר והפילטה של ​​קפריסין
מוזיאון הדואר והפילאטריה בקפריסין, השוכן בבניין קטן ובלתי מוסתר ברחוב צדדי ממזרח לאיישילו, מפתיע מעניין, אפילו לאלה שמוצאים את האטרקציות של הפילטה בלתי מוסברות. למרות שהוא מכסה את שירותי הדואר באי מאז ימי ונציה, עיקר המוצגים מתייחסים לתקופת השלטון הבריטי, כאשר הוקמה מערכת דואר מודרנית, והתקופה מאז העצמאות. לבריטים ימצאו כמה מהמוצגים (תיבות הדואר הוויקטוריאניות למשל) מוכרות מאוד. אבל אז יש את הבוליםעצמם, אשר, בנוסף להראות מה קפריסין ראו להנציח (פסיפסי פאפוס הגדולים, למשל, או המופלון הילידים), הם גם יצירות אמנות מיניאטוריות בפני עצמן. חותמות הנושאות דיוקנאות של הנשיא מקריוס נראות בהכרח גדולות ומשמשות כתיאור מקרה להמחשת "כיצד בול נולד". האוצר (Ploutis Loizou) שמח לדבר על כל הדברים הקשורים לחותמת כל עוד יש לך, ואתה יכול כמובן לקנות חבילות בולים ונושאי הנצחה.

Laiki Geitonia
Laiki Geitonia הוא מוקד התיירות לפקוסיה. הולכי רגל במהלך שנות השמונים כחלק מתכנית האב לפקוסיה, אזור זה ממזרח לרחוב לידרס ומצפון לבסטיון ד'אווילה הוא מקטע של סמטאות ונתיבים, שם שולחנות, כסאות ושמשיות של ברים ומסעדות התיישבו ב רווחים בין הבניינים ומדפים של מזכרות תיירות נשפכים מהחנויות אל המדרכות. זה יוצר אמן ארנב של ממש, שבו, למרבה המזל, בהתחשב בחום של לפקוסיה, השמש בקושי חודרת.

מעבר רחוב לדרה
פתוח מאז אפריל 2008, מעבר רחוב לדרהמספק גישה להולכי רגל לחלק הצפוני קפריסאי של העיר (ואכן של האי) במינימום מהומה. אין רשמיות מצד פקידי הרפובליקה, פרט לכך שאולי תחפשו עבירות של דבר מה שתחזור. בצד הצפוני (כל 20 מ 'מעבר למשרד הדרומי) אתה צריך לעמוד בתור בשורת הקיוסקים, למלא טופס אשרה (אותו אתה שומר, והחתמת כשאתה חוזר בו), ויצא לדרך. בעבר הייתה תנוחת תעמולה ניכרת במעבר, אבל עכשיו הכל הרבה יותר ידידותי. לדוגמה, בצד הדרומי של המעבר תצוגה מקיפה של תצלומים מתמקדת במיזמים משותפים של צפון – דרום, כגון פינוי מוקשים יבשתיים ושיתוף פעולה משטרתי. הכל רחוק מהמחסום המאויש של האו"ם, מבנים עמודים,

מצפה הכוכבים של מגדל שאקולה
מגדל שאקולה בן אחת הקומות , בבעלות הנדבן הרב מיליונר ניקוס שאקולה, הוא הבניין הגבוה ביותר בלפקוסיה. פעם השתמשו הקפריסאים כדי להציץ על אזור המאגר לצפון קפריסין (כיום מיותר על ידי מעבר ההולכי רגל), הנופים ממצפה הכוכבים בקומה ה -11 עדיין יוצאים מן הכלל ולוחות מידע מפורטים מספרים לך בדיוק על מה אתה מביט. (אתה יכול לשאול משקפת אם אתה רוצה להסתכל מקרוב). זהו המקום הטוב ביותר ממנו ניתן לצפות בדגל ה- TRNC הענקי והדוחק המצויר על צלע ההר מצפון לעיר. תצלום אוויר משובח של העיר מספק אוריינטציה ויש סרטון היכרות על ההיסטוריה של העיר.

חמש הקומות הראשונות מאוכלסות על ידי Debenhams, בעוד שבקומה השישית נמצאת הקפיטריה של המקום, מקום טוב לשתות קפה תוך המשך ליהנות מהנופים. שים לב שאינך יכול להגיע למצפה דרך כלבו – ניתן למצוא כניסה נפרדת ברחוב הצדדי מימין.

מוזיאון לבנטיס
Leventis המוזיאון (אחד הפרויקטים הרבים של קרן ע"ש נדבן קפריסאי אנסטסיוס Leventis) מספק היכרות מאורגנת בצורה מבריקה את ההיסטוריה של הבירה של הרפובליקה. הוא שוכן באחוזה ניאו -קלאסית מהממת בלב לייקי גיתוניה, ומתחיל בשלושה חדרים המעניקים טווח רחב של תשע אלפי שנות היסטוריה עולמית ומתווה של התפתחות העיר.מתקופה פרהיסטורית ועד ימינו. לאחר מכן סדרה כרונולוגית של גלריות המתייחסות לתקופה הביזנטית, לתקופה הפרנקית וכן הלאה לתקופה הבריטית, והיא רצופה מוצגים מוצגים ומגוונים העוסקים בנושאים מסוימים, החל בארכיטקטורה ומפות גותיות ועד תכשיטים וכלי חרס. ). אם אתה נדחף לזמן, בדוק את "מדריך המיני" של המוזיאון המבטיח להכיר לך את כל הדברים החשובים תוך פחות משעה. מותר לצלם (בקשו אישור), אך אסור להשתמש בפלאש

ביקור בצפון מדרום לפקוסיה
שלוש מתוך שבע נקודות החצייה של הקו הירוק נמצאות בלפקוסיה: שתי הולכי רגל בלבד בארמון לדרה ורחוב לדרה, ואחת לכלי רכב והולכי רגל באגיוס דומטיוס. המשמעות היא שלפקוזיה היא המקום הטוב ביותר שממנו מבקרים יכולים לטעום מצפון קפריסין כשהם מבוססים בדרום. הבלוטה היא מינימלית – אם אתה ברגל, כל מה שאתה צריך זה הדרכון שלך. אם אתה מודאג מכך שחותמת TRNC בדרכון שלך עלולה לגרום לך לצער בכל ביקור עתידי ביוון או בקפריסין, בקש להחתים פתק נייר נפרד ולא מהדרכון עצמו. לאחר מכן תוכל להשתמש בהחלקה זו לכל גיחות הבאות לצפון. המקום הנוח ביותר לחצייתו ברגל לצפון לפקוסיה הוא מעבר רחוב לדרהמשם ניתן לחקור את כל החלק הצפוני של לפקוסיה ברגל.

למרות שהכניסה לצפון היא קצת יותר מסובכת, הפורמליות עדיין מינימלית – תזדקק לדרכון שלך, בתוספת הוכחה שיש לך ביטוח רכב שתוקף בצפון. חלק מחברות השכרת הרכב יסדרו לך זאת בעת איסוף הרכב השכור שלך; אחרת, תוכל לקבל ביטוח בגבול. אבל זה עדיין לוקח רק כמה דקות. נקודת המעבר אגיוס דומטיוס נמצאת ממערב למרכז העיר. זה לא מסומן היטב (זה נפוץ משני צדי הקו הירוק) – כשנוסעים מערבה לאורך לאופורוס אגיו פאבלו, כשהכביש נישא בחדות שמאלה (מיד אחרי מסלול המרוצים לפקוסיה), חפשו אחר המעבר מימין. ממעבר אגיוס דומטיוס לא יותר מחצי שעה נסיעה לגירן (קירניה), העיר הציורית ביותר בקפריסין, ולתפאורה ההררית המרהיבה שלה.

פסטיבלי לפקוסיה
אַפּרִיל
הפסטיבל הבינלאומי לסולנים של לדרה מוזיקה (תחילת אפריל) פסטיבל של שבועיים של מוסיקה קאמרית שנערך באודיטוריום PASYDY.

יולי
פסטיבל בינלאומי לדרמה יוונית עתיקה (סוף יולי/תחילת אוגוסט) מתקיים בלפקוסיה, למוסוס ופאפוס.

סֶפּטֶמבֶּר
Septemberfest (אמצע-ספטמבר) פסטיבל הבירה שהתקיים קונסטנזה Bastion. בנוסף למגוון טוב של אלות יש מוסיקה וריקוד, וגם אירועי ילדים.

פסטיבל הגלידות (סוף ספטמבר) גלידות ובידור בחינם להנאתכם בשער Famagusta Gate Moat.

פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בקפריסין (סוף ספטמבר) הקים פסטיבל קולנוע עם הקרנות ואחריו פגישות שאלות ותשובות עם במאים.

אוֹקְטוֹבֶּר
פסטיבל המוזיקה הבינלאומית העכשווית בפארוס (אוגוסט/ספטמבר) מוזיקת ​​אוונגרד במאה העשרים והעשרים ואחת במפעל הנעליים, מקום מפוקסיה של קרן פארוס.

פסטיבל הקשת (אמצע אוקטובר) מוסיקה ומחול בינלאומיים. פסטיבל המנוהל על ידי פעולה למען שוויון, תמיכה ואנטי -גזענות. מתקיים גם בלרנאקה ובפאפוס.

תוכנית האב לפקוסיה
מאז הפלישה הטורקית ב -1974 וחלוקת האי, תוכניות השלום התבססו על התנגדות אחת או יותר מהקהילות. עם זאת, מאחורי הקלעים התקיימו מספר יוזמות, הכוללות שיתוף פעולה מצפון לדרום. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא תוכנית האב לפקוסיה . החל מהסכם פרגמטי מובהק לבניית מערכת ביוב משותפת בשנת 1978, הוא פרח במהירות להסכם כללי יותר על תוכנית פיתוח לפקוסיה. בשנת 1981 הוקם "צוות רב -תחומי דו -קהילתי" לקידום התוכנית. המאמצים התרכזו בעיר העתיקההכלול בתוך הקירות. שכונות משני צידי הקו הירוק יועדו לשיקום, קניות ואזורי אומנים ותנועה השתפרה. התחילה אפילו להציל את הבניינים המרשימים הרבים שנתקעו באזור המאגר, שהתפרקו במשך כמעט ארבעים שנה. למרות שתוכנית המתאר של לפקוסיה התרכזה במצמד יוזמות מעשיות, היא מרמזת כי איחוד מחדש הוא, לטווח הארוך, הפתרון ההגיוני היחיד הן לעיר והן לאי.

הקירות הוונציאנים של לפקוסיה
העזרה העיקרית להתמצאות בלפקוסיה היא החומות הוונציאניות של העיר – מבט אווירי של העיר מציג את צורת הכוכב או פתית השלג הרגילה שלהן, מנוקדות באחד עשר מעוזים. מה שהוא לא מראה הוא המבט של אזור החוצץ-בניינים רעועים עם חלונות מעוצבים, רחובות חסומים, עשבים שוטים הגדלים בכל מקום-המפריד בין דרום לפקוסיה לצפון הכבוש הטורקי. הקו הירוק, שלוקח את כל העיר המוקפת חומה, חותך אותה לשני חלקים שווים בערך. ככלל אצבע כללי, רוב העיר העתיקהשוכנת בתוך החומות, שנותרו שלמות יחסית, ורוב ההתפשטות המודרנית שיצרה התרחבות העיר בתקופת השלטון הבריטי ולאחר מכן לאחר העצמאות נמצאת בחוץ. קנה המידה של העיר הוא כזה שאינך צריך לדאוג להתניידות – היא ניתנת להליכה בקלות, מלבד כמה אתרים בפרברים.

שער פאפוס ומסביב
הליכה קצרה מערבית ללידרס, באזור שמסביב לשער פאפוס , שבו מצטלבים הקו הירוק והחומות הוונציאניות, יש מצמד של אטרקציות קטנות, הן בפנים והן מחוץ לחומות. הכנסייה הקתולית הצלב הקדוש , את הכנסייה המרונית ואת הול Kasteliotissa , יחד עם מוזיאון מחזור Motor קפריסין קלאסי , מרוכז באזור אשר מתמצת את ההשפעות המדכאות של מחיצה – גדרות תיל, שומרים חמושים וסימנים לא-צילום. ממש מחוץ לחומות בפינה הבלתי מעוררת העיר הזו שוכנת אחת מפארה הגדולות ביותר – מוזיאון קפריסין , בקצה פארק עירוני המכיל גם אתבית הנבחרים ואת התיאטרון העירוני . בכיכר שער פאפוס השגיחו על פסלו של מרקוס דראקוס , גיבור מלחמת העצמאות.

מוזיאון קפריסין
מחוץ לחומות ושער פאפוס, בראש מוזיאו ומשמאל לגנים העירוניים, נמצא מוזיאון קפריסין , האטרקציה החשובה ביותר בלפקוסיה. כאן תוכלו למצוא שפע של אוצרות ארכיאולוגיים המייצגים את התרבויות הרבות שאכלסו את האי. הכל מעט מיושן והאוסף מתחיל לצמוח על הבניין הנוכחי-מבנה מוזיאוני חדש ומיוחד הובטח מזמן, אך, באדיבות המשבר הפיננסי העולמי, עדיין לא הגיע.

החדרים הראשונים מעבירים אותך דרך חפצים מהזמן המוקדם ביותר (הניאוליתי) ועד הגעת הרומאים. כמו גם כלי חרס מקומיים אפשר לראות עיצובים מיקניים, פיניקים ויווניים, המשקפים את עמדת המסחר של קפריסין בין אירופה למזרח התיכון. נקודות השיא מחדרים IV עד VI כוללות את מאות צלמיות החימר והפסלים מהמקדש באגיה איריני, ממצאים מצריים ואשוריים, וכמה גולות וברונזה יווניים ורומיים מהממים . חדר XI, שאסור לפספס, מכיל את המבחר העשיר מהקברים המלכותיים של סלמיס, כולל מיטה מרשימה, מעוטרת שנהב, שני כסאות, קדירת ברונזה גדולה על חצובה ועוד הרבה דברים. כמו כן מסלמיס, בחדר י"ג, הפסלים שהגיעו מהגימנסיה, יחד עם תצלומים של החפירות מלפני 1974-סלמיס נמצאת כעת בצפון קפריסין.

חובה חובה לראות היא חצי המעגל של דמויות טרקוטה מהמאה השביעית והשישית לפני הספירה שנמצאו באגיוס איריני שבצפון מערב קפריסין. למעלה מאלפיים דמויות המתארות לוחמים, מרכבות מלחמה, משרתי שדים ונחשים, בגודל טבעי עד 10 ס"מ בערך, נאספות בתוך ויטרינה בצורת סהר המשחזרת את העמדות, נאספות סביב מזבח, בהן היו התגלה – הגבוה מאחור, הקטן ביותר מלפנים. מול התצוגה מוצג מסך המציג סרטון מצוין המתחקה אחר מערכת היחסים הארוכה בין קפריסין לבין הארכיאולוגים השבדים שביצעו את רוב החפירות באי, בהובלתו של איינר ג'רשטאד. שימו לב גם לתצוגה המעולה ולמצגת שקופיות על פסיפסי פאפוס. סיכום קצר לא יכול לעשות צדק עם העושר והמגוון של המוצגים המוצגים, ולכן עדיף לקחת את הזמן ולהתמקד בכמה תחומים.

הפרברים
רוב הדברים שכדאי לראות בבירה נמצאים בתוך או ממש מחוץ לחומות הוונציאניות שלה, ובמרחק הליכה אחד מהשני. עם זאת, גם פרברי העיר ראויים לביקור – אזור סטרבולוס, למשל, לא הוקם עד 1986, אך כעת הוא כמעט גדול כמו למסוס. מסביב לאזורים שפותחו לאחרונה יש מספר אטרקציות שכדאי לבקר בהן, אך באופן מציאותי תצטרכו מכונית או מונית כדי להתנייד.

מרכז עבודות יד בקפריסין
ובכן משולטים ממערב Leoforos Lemesou (בדרום הכביש הראשי לכיוון הכביש המהיר A1) הוא מרכז מלאכת יד קפריסין , המורכבים ממגוון של סדנאות מפנה את פריטי אומנות בשיטות מסורתיות. הוקם על ידי משרד המסחר, התעשייה והתיירות בתמיכת סוכנות הפליטים של האו"ם, והוא מייצג ניסיון נחוש להחיות את האמנות העממית המסורתית. בבניין מודרני ונעים המונח סביב גינה מרכזית מוצלת, ניתן לראות אנשי מלאכה עמלים בייצור בגדים, עבודות עור, עבודות עץ, סל, מתכת, כלי חרס, שטיחים ורקמה. אתה יכול לשוחח עם העובדים, לקנות פריטים המבטיחים איכות ללא חשש שיקרעו אותך, ולהרגיש שאתה תומך במיזם ראוי. זוהי ספינת הדגל של תוכניות אחרות כאלה ברחבי האי (למשל בלרנאקה, למאסוס ופאפוס), ותמצא מידע רב על מלאכות קפריסאיות , כגון כלי חרס מסורתיים של פיני או תחרה לפקרה.

מוזיאון משטרת קפריסין
ממש ממזרח לכביש הראשי (לאופורוס למסו) אל לפקוסיה מהכביש המהיר נמצא מוזיאון משטרת קפריסין . אחד מאותם מוזיאונים מומחים קטנים שיכולים להיות תענוג מוחלט, המוזיאון שוכן בבניין לבן ונקי עם אבזור כחול מתאים היושב בתוך מפקדת המשטרה הראשית. אתה מתקרב מאוונג'לו פלוראקי, רחוב קטן העובר במקביל לכביש הראשי – אם אינך יכול למצוא את הדרך פנימה, שאל בשער הראשי והם יתנו לך הנחיות. כשאתה מגיע לכניסה, פשוט צלצל בפעמון. המוזיאון נוסד על ידי הבריטים בשנת 1933 בשם " המוזיאון הפלילי", ונתפס כמקבילה הקפריסאית ל"מוזיאון השחור" המפורסם של משטרת המטרופולין. לאחר העצמאות, הוא הסתובב, ובסופו של דבר התיישב בבניין הנוכחי שלו בשנת 2004. הוא כולל את כל מיני הדברים שאתה מצפה להם, מתגים, גופות, קסדות, רובים, מגיני מהומות ומדים עד אופנועים, מריאס שחורים ומכוניות משוריינות. , וכמה שלא הייתם רוצים – למשל, חדר מלא בכלי נגינה. אם יש לך מזל, האוצר – קצין משרת ובעל ידע רב – יראה אותך מסביב.

Comments are closed