לרנקה היא לא רק טיילת הדקל הפופולרית שלה וחופי הים הרבים שלה. נסיעה קצרה של עשר דקות מחוץ לעיר יכולה לקחת אתכם לכמה מהכפרים והסביבה הכפריים החשובים והיפים באזור, שחקרם מבטיח ימים של גילוי ההיסטוריה, התרבות והמורשת הלאומית של האי. להלן, בחרנו חמישה מהכפרים האהובים עלינו וזיהינו כמה מהתכונות החשובות ביותר שלהם. אנו מקווים שתיהנו לגלות אותם כמו שנהנינו לכתוב עליהם!

כפר לפקרה
כאשר מקומי חושב על לפקרה, הדבר הראשון שיעלה בדעתך הוא רקמת תחרה וכסף-הכפר ידוע בעולם הן בעבודות היד המסורתיות שלו והן בצורפות הכסף שלו.

מחולק לשני חלקים – פאנו לפקרה (לפקרה הגבוהה יותר) וקאטו לפקרה (לפקרה התחתונה) – הכפר ההררי נמצא למרגלות רכס הטרודוס ונחשב לאחד הכפרים הציוריים ביותר באזור, עם רחובות צרים ומפותלים להתפאר בארכיטקטורה המסורתית של פעם.

בתוך השכונות המוזרות של הכפר תוכלו לפגוש נשים מקומיות שיושבות מחוץ לשטחן ומכינות 'לפקרטיקה', פריטי תחרה מסורתיים שנוצרו בכפר מאז התקופה הוונציאנית. פריטי תחרה אלה מופיעים ברשימת המורשת העולמית הבלתי מוחשית של אונסק"ו. ייצור כלי כסף פיליגרן הוא גם אמנות המיוחסת לכפר, עם סדנאות שונות שנמצאות במרכז העיר.

מלבד מרכז עבודת היד לפקרה והמוזיאון לרקמה ולכסף מסורתי שבו ניתן להשיג ידע מעשי על שיטות האמנות של הכפר, הכפר מציע אתרים מעניינים אחרים כגון המזרקה הישנה וטחנת הזיתים הישנה. הכפר כולל גם קפלות חשובות, כולל כנסיית טימיוס סטארוס ו קפלת ארכאנג'לוס מיכאל.

לפקרה מארחת גם פסטיבל שנתי פופולרי באוגוסט, הכולל תכנית נרחבת של תערוכות מוזיקה, מחול, תיאטרון ותערכת יד.

תחרה לפקרה

כפר Choirokoitia כפר
נוסף המופיע באתרי מורשת עולמית של אונסק"ו ואשר מדורג למעשה בין תשעת האתרים העתיקים ביותר בעולם, Choirokoitia ידוע בעיקר בזכות ההתיישבות הניאוליתית (7500-5200 לפנה"ס).

עם השנים, הכפר הפך גם ליעד פופולרי לתיירות חקלאית – מה שלא מפתיע, שכן הכפר הוא מקסים. אדריכלות האבן והעץ לאורך הרחובות המפותלים והציוריים המפותלים שלה מציעה תובנה לחיים הכפריים ולמסגרות.

הכפר פופולרי גם לאחת הכנסיות הביזנטיות הרבות של האי. זו ידועה בשם Panayia tou Kambou, למרות שישנן מספר כנסיות נוספות שכדאי לבקר בהן.

היישוב הניאוליתי של צ'ירוקוטיה

כפר פילה
פילה ייחודי בכך שהוא הכפר המעורב היחיד של האי. כאן עדיין תמצא קפריסאים יוונים וטורקים החיים יחד בהרמוניה.

האגדה מספרת שהכפר לקח את שמו בתחילה מהמילה היוונית pyli , שפירושה 'שער', בגלל מיקומו הגיאוגרפי כשער מהמישור למישור מסוריה (מישור רחב וסוחף שנמצא במרכז הצפון של האי. .

הכפר מיושב מאז התקופה הפרהיסטורית וידוע בייצור נחושת, כסף וזהב, מה שהופך אותו לכפר חשוב בתקופת הברונזה.

ישנם כמה אתרים ארכיאולוגיים ונופים שכדאי לבקר בהם באזור, כולל אחד מארבעת מגדלי השמירה הוונציאנים הממוקמים כמו גם הכנסיות של ארכאנגלוס מיכאל ושל Panayia Asprovouniotissa.

כנסיית Panayia Asprovouniotissa בכפר פילה

Zygi Village
אחד מכפרי הדייגים המפורסמים ביותר באי, זיגי לקח את שמו מהמילה היוונית זיגיזו מכיוון שהכפר היה בעבר מרכז שקילה של יצואני שעועית ארבה; כאן הביאו היצואנים את השעועית שלהם לשקילה ונמסרו למחסנים משתנים ברחבי האי.

זה גם המקום שבו אפשר בסופו של דבר לסעוד באחת ממסעדות הדגים הטריים הטובים ביותר באי, הנמצאים בלב מחסה הדיג של הכפר.

זיגי ידועה גם בזכות הפסטיבל השנתי שלה המאורגן לכבודו של סנט איוס ארקלדיוס, שכנסייתו נמצאת בפאתי הכפר.

כפר טוכני,
הידוע לא רק בזכות היותו אחד הכפרים הוותיקים ביותר באי, טוכני היה גם אחד הכפרים הראשונים שאימצו את הרעיון של תיירות חקלאית, תוך שימוש במרכז הכפר המשוחזר שלו ושימור בתי האבן הקפריסיים המסורתיים שלו.

מלבד המשיכה המסורתית שלו, הכפר מארח גם את חורבותיה של כנסייה לטינית בלב הכפר המשקיף על כנסיית קונסטנטין הקדוש והלנה. הכפר מארח גם מסגד, מדרסה ושטח קבורה מוסלמי בחזית המזרחית שלו, תזכורות לקהילה היוונית-קפריסאית והטורקית-קפריסאית שקראו לה פעם בית.

Categories:

Comments are closed