אגם המלח השני בגודלו בקפריסין, אגם המלח של לרנקה הוא אחד מבתי הגידול החשובים ביותר לעופות מים באירופה. האגם הוא למעשה אחד מארבעת האגמים בלרנקה. יחד, עם אגם אורפני, אגם סורוס ואגם נמל התעופה, האגמים משתרעים על שטח כולל של 1.761 דונם (17,610 מ"ר).

כשהאגם ​​מתמלא במים ומתעשר בחומרים מזינים במהלך חודשי החורף, אלפי עופות נודדים כמו הפלמינגו רבתי עוצרים בין החודשים נובמבר למרץ, וניזונים משרימפס מי מלח זעירים. כשנגמרות מאגרי המזון, הציפורים ממשיכות את מסעם לעבר אפריקה.

אגם המלח הוכרז כאזור מוגן על פי החוק הקפריסאי והוא אתר Ramsar ו- Natura 2000 אירופאי.
המבקרים יכולים לחקור שביל טבע לינארי של ארבעה קילומטרים המוביל עד לאמת המים הישנה של קאמארס. עצים, שיחים ופרחים חשובים מסומנים עם מידע לאורך כל הדרך.

ממצאים ארכיאולוגיים מראים כי אזור אגם המלח היה מיושב מאז תקופת הברונזה המאוחרת (המאה השנייה לפני הספירה). נמל ששימש את העיר נחשף בסמוך למקום בו עומד היום מסגד הלה סולטן טקקה. העיירה הייתה אחד המרכזים העירוניים והמסחריים הגדולים של קפריסין בתקופת הברונזה המאוחרת (1650-1050 לפני הספירה). כשהעיר ננטשה, שפך המים שפך והנמל הטבעי נהרס.

על פי האגדה, מליחותו של האגם נובעת מבקשתו של לזרוס הקדוש מבקשת אישה זקנה לאכול ולשתות. היא סירבה וטענה כי הגפנים שלה התייבשו, ולזרוס השיב לו "שהגפנים שלך יהיו יבשות ויהיו אגם מלח לנצח יותר". הסבר מדעי יותר הוא שמי המלח חודרים לסלע הנקבובי בין האגם לים, מה שהופך את המים למלוחים מאוד.

לאורך כל ימי הביניים, המלח היה בשפע עד כדי כך שהוא הפך לאחד ממצרכי הייצוא העיקריים של קפריסין. קצירו ומכירתו היו בפיקוח ובמיסוי קפדניים. מלח נבצר לאחרונה בשנת 1986. שביל הטבע מקשר את האזור עם נתיב התרבות של אפרודיטה.

Categories:

Comments are closed